Oltu Taşı Tesbih

Tesbih Kullanmanın Adabı

Tesbih Kullanmanın Adabı ile ilgili detaylı bilgi mi almak istiyorsunuz? Doğru yerdesiniz. Tesbih pek çok erkeğin kullandığı en vazgeçilmez aksesuarlardan bir tanesidir. Bunun yanı sıra kadınlarında kullanabileceği tesbihler son derece şık ve etkileyici aksesuarlar arasında yer almaktadır. Görgüyü, efendiliği ve saygıyı belli eden bir aksesuar olan tesbih hem son derece güzel hem de yardımcı bir ibadet eşyası olarak bilinmektedir. Tesbih kullanımı ile ilgili görgü kurallarını ise aşağıdaki gibi özetleyebilmek mümkündür.

  • Sizden yaş olarak büyük bireylerin yanında tesbih çekmemeli ve tesbih sallamamalısınız.
  • Tesbihler farklı kişilerin elinde dolaşmaz. Yalnızca sahibine aittir.
  • Üst üste sürekli tesbih sallamak geleneklere aykırı bir durumdur ve saygısızlık anlamı taşımaktadır.
  • Kullanılan tesbihlerin imamesinin bir hikayesi olmalıdır.

Gündelik hayat ile ilişkilendirilmiş olan ve bazı kişilerin vazgeçilmez bir stres atma aksesuarı olan tesbihler kimi insanlar için de farklı bir simgeyi ifade etmektedir. Bunun yanı sıra kimi bireyler için ise tesbihler şifalı taşlardan elde edilen şifa kaynaklarıdır. Yüzyıllar öncesine dayanan köklü bir geçmişi bulunan tesbihlerin günümüzde de erkeklerin ellerinde ki yerini aldığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Hem tarihi açıdan hem de manevi açıdan önemli bir konuma sahip olan tesbihlerin sahip olduğu adap kuralları da son derece önemlidir. Tesbihlere ait bir adap kuralının olması tesbihlerin esasen ne kadar önemli olduğunu ve insanların tesbihlere ne kadar değer verdiğini gösteren ürünler arasındadır. Ancak günümüze kadar yapılan çeşitli araştırmalar ve adap kuralları genç nesil tarafından yoğun bir şekilde bilinmemektedir. Bu nedenle pek çok genç tesbih adabı konusunda bilgisizdir. Şimdi sizleri bu konu da daha fazla bilgilendireceğiz.

Tesbih Kullanmanın Adabı Nasıldır?

Tesbih, ipe dizilen 33 adet boncuktan çok daha fazlasını ifade etmektedir. Bu bağlamda taşıması, çekmesi, alınması ve başka birisine verilmesi gibi çeşitli ayrıntılar derin bir adap gerektiren objelerdir. Tesbih adabına göre tesbihlerin cepten çıkartılır çıkartılmaz çekilmeye başlanmaması gerekiyor. Cepten çıkartılmış olan tesbihlerin imamesinin sol elin avcunun içerisine alınması gerekir. Önce sağ el ile tesbih sıvazlanır ve bittiği yerden tutulur ve sol el ile imame tekrar sıvazlanır. Birkaç defa bu hareket yinelenir. Sonrasında tesbih çekmeye başlanır. Bir başkasına uzatılırken ise tesbih iki el tesbihin altına yastık yapılacak şekilde, vermekten çok kişiye sunulur. Karşı taraf da tesbihi aynı şekilde iki eliyle alır ve tesbihi ilk önce sever sonra çekmeye başlar. Bir başkasından tesbihini isterken”Biraz da ben dolaşayım” denmesi gerekir. Çünkü asıl anlamında tesbih çekilmez, ruh ve beden tesbihin üzerinde dolaşır. Bu nedenle tesbih istenirken bu ilke hissedilerek istenir ve hissedene verilir.

En Kaliteli Tesbihler

Siz de en kaliteli tesbihlerden kendiniz için en uygun olanı tercih etmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Oltutasitesbih.com ile kaliteli ve kusursuz bir hizmet alabilirsiniz. Detaylar için web sitemizi inceleyebilirsiniz.

 

 

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 0

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir