Genel

Oltu Taşı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

200 yıldan fazladır işlendiği bilinen ancak gerçek değerini cumhuriyet döneminde kazanan oltu taşı esasında bir karbon bileşenidir. Siyah renkli, kolay işlenebilen ve bu nedenle de takı ve ziynet eşyası yapımında kullanılır.

Oltu taşı MOHS sertlik sıkalasına göre 3 sertliğe, 1,5 yoğunluğa sahip ve karbon içeriği yüksek olan bir yarı değerli süs taşıdır.

Oltu Taşı Çıra gibi is çıkararak yanar ve geride sigara külüne benzeyen bir atık bırakır. Linyite göre çok bitümlü ve çok sık yapılı olmasına karşı genelde compact linyit olarak tanımlanabilir. Sürtünme ile elektriklenir ve hafif cisimleri çeker. Yanma esnasında aniden soğutulursa donar, camlaşır ve kalıp halini alır. Oltu taşı yer kabuğu içinde iken yumuşak, hava ile temas ettiğinde sertleşen, bitümce zengin kompakt bir linyit çeşididir.

Oltu Taşının Faydaları

Oltu taşı şifalı taşlar arasında siyah renk ve skalada yer alır. Pozitif düşünce üzerinde çok etkili olan, mutluluk, kendine güven, stres azaltıcı ve depresyon üzerinde etkili bir yapısı vardır.

Oltu taşı geçmişten günümüze şans taşı olarakta bilinir.

Oltu taşı tesbih kullanan insanların, vücutlarında birikmiş olan statik elektriği tespih çekmek suretiyle attıklarına ve bu vesileyle de stresten kurtulduklarına inanılır. Ayrıca İslâm dinine mensup müslümanlar namaz sonrası, dua öncesi ya da zikir esnasında sayı takibi amacıyla tespih kullanırlar. İşte Oltu taşının en bilinen özellikleri;

-Oltu Taşını elinizin içine alıp nefesinizle buharlaştırdığınızda buharı çeker ve üzeri nemlenir.

-Oltu Taşı tespihlerinin kendine has ağırlığı ve tok sesi vardır. (Mesela cam tespihler çok ağır, plastikler çok hafif olurlar)

-Sürtünme ile elektriklendiği için küçük kağıt parçacıklarını kendine çeker.

-Bıçakla hafifçe kazındığında kahverengi toz çıkarır. Kullandıkça parlar.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir