Oltu Taşı Tesbih

Oltu Taşı ile İlgili Bilinmeyenler

 

Dünya’da şifalı olduğuna inanılan ve oldukça değerli taşlar arasında kabul edilen Oltu taşı, ülkemizin en önemli değerlerinden bir tanesidir. Erzurum şehri ile özdeşleşen ve tesbih dendiğinde akla gelen ilk seçeneklerden bir tanesi olan Oltu, tesbihin yanı sıra yüzük ve diğer ziynet eşyalarında çok yoğun bir şekilde kullanılır. Siz de görselliği ile göz kamaştıracak bir seçenekten yararlanmayı arzu ediyorsanız mutlaka bu taş ile çevrenize ışık saçmalısınız! Peki, bu çok önemli taş nereden elde ediliyor? Oluşum ve işleme aşamaları neler? Gelin hep birlikte bu detaylara bir göz atalım!

Oltu Nereden Çıkarılır?

Erzurum’a bağlı Oltu ilçesinde çok zengin yatakları bulunan Oltu taşı, yarı değerli taşlardan bir tanesi olarak biliniyor. Siyah rengi ile klasik renkleri sevenler için çok başarılı bir tercih olan bu taşın kolay işlenebilmesi ve hemen her eşyada kolaylıkla tercih edilebilmesi önemli özelliklerinden bir tanesi oluyor.

Oluşum aşamalarına bakıldığında linyitin bir türü olması nedeni ile yüzyıllardır yer altında kalan taşlar arasında olduğu kabul edilir. İşlendikçe daha da sertleşen özelliği sayesinde işlem görmesinin daha tercih edilesi olduğu bu taşın parlaklığı da ilgi çekici yönlerinden bir tanesidir. Ülkemizde Maden Kanunu çerçevesinde değerli taşlardan bir tanesi olarak kabul edilen bu taşı siz de ister tesbih ister aksesuar tercihlerinizde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Oltu Taşının Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Değerli bir taş olması nedeni ile çok taklit edilen seçeneklerden bir tanesi olan Oltu, ile alakalı en çok bilinen durum taşın Gürcistan taraflarında taklit edilmesi nedeni ile çakmasının üretilmesidir. Sahte üretim ve replika Oltu nedeni ile pek çok teşbih sever için orijinal seçeneklerden yararlanılması oldukça değerlidir. Peki, Oltu Taşı olarak ifade edilen teşbihlerin ayırt edici özellikleri nelerdir? Gerçek Oltu nasıl ayırt edilebilir? Gelin şimdi bu konuya daha yakından bir göz atalım!

Oltu’nun gerçek olduğunu anlayabilmek adına dikkat etmeniz gereken en değerli özelliklerinden bir tanesi de elektriklenmedir. Bir cisme sürdüğünüzde taş nedeni ile elektriklenme gerçekleşirse bu taş gerçektir. Oltu ile alakalı bir diğer detay ise nemlenmedir. Nemlenme konusunda test yapabilmek adına taşı elinize alarak buhar yapın. Eğer buharı çekip nemlenmeye neden olursa bu taşın gerçek olduğu ortaya çıkacaktır.

Gerçek Oltu testi yapmak için sonuncu ve en önemli şey ise ağırlık ve sestir. Ağırlık konusunda kendine has özelliklere sahip olan Oltu, ses noktasında da tok bir sese sahiptir. Bu nedenle bir yere bıraktığınızda Oltu taşının sesini fark edersiniz.

Oltu Yanar mı?

Oltu ile ilgili en yaygın kanılardan bir tanesi de taşın yanmayacağı ile alakalıdır. Bu anlamda doğru bilgiler ile sizleri aydınlatmak gerekir. Oltu sanılanın aksine yanan bir taştır. Ancak Oltu, plastik gibi erimek yerine isli bir duman çıkararak yanar. Bu da orijinal Oltu taşı konusunda daha net bir fikre sahip olunmasını sağlar.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 0

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir