Oltu Taşı Tesbih

Gerçek Oltu Taşı Tesbih Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Oltu Taşı

Gerçek oltu taşı tesbih, tesbih meraklılarını yakından ilgilendiren ve bu kişilerin ilgi alanına giren tesbih türüdür. Türkiye’de çıkarılan ve işlenerek tesbih haline getirilen oltu taşı son derece değerli olan taş türleri arasında yer almaktadır. Özellikle Erzurum bölgesinde bulunan oltu taşı günümüzde pek çok kişi ve işletme tarafından taklit edilerek sahte bir şekilde üretilmektedir. Ancak söz konusu taşın özelliklerinden ve faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için kişilerin gerçek oltu taşına teşbihlere sahip olması gerekir. Aksi takdirde taklit ve sahte taşlar ile beklenen faydanın elde edilebilmesi ve muhteşem bir görünümün ortaya çıkabilmesi mümkün değildir. Gerçek oltu taşı tesbihin nasıl anlaşılabileceği ile ilgili detaylara geçmeden önce oltu taşı tesbih nedir konusunda bilgi vermek daha doğru olacaktır.

Oltu Taşı Nedir?

Oltu taşı, içeriğinde karbon elementi yer alan ve bu sayede oldukça kolay bir şekilde işlenebilme özelliği bulunan madeni bir taştır. Değerli ve önemli bir taş turu olan oltu taşı, maden kanununa göre tescillenmiş olup ülkemizde çıkarılmaktadır. Ülkemizde az rezervi bulunan ve çıkarılması oldukça güç olan oltu taşının en çok bulunduğu yer Erzurum’dur. Bu nedenle Erzurum, oltu taşının cenneti olarak ifade edilmektedir.

Erzurum halkının kara kehribar olarak da ifade ettiği bu taş genel siyah ya da koyu kahverenginde olur. Ancak bazı oltu taşları yeşil, gri ya sarı gibi renklerde olabilir. Bu renkler daha değerlidir. Taşın Latince ismi ise Jayet olarak bilinmektedir. Oltu taşı, orta çağ da kutsal sayılmakla birlikte kolay işlenebilen bir yapıya sahip olduğu için heykellerin yapılmasında kullanılır. 19.yüzyıldan sonra ise ziynet eşyaları ve takılarda da oltu taşının kullanılmaya başlandığını görebiliriz.

Gerçek Oltu Taşı Nasıl Ayırt Edilir?

Oltu taşının genel özelliklerinden bahsettik. Şimdi en çok merak edilen konulardan bir tanesi olan gerçek oltu taşı nasıl anlaşılır sorusuna cevap vereceğiz. Oltu taşı uzmanları tarafından belirlenen çeşitli özellikler doğrultusunda belirlenen oltu taşının gerçeğine sahip olmak için güvenilir sitelerden alışveriş yapmanız gerektiğini unutmayın. Oltu taşının en belirgin ayırt edici özelliği ağır bir taş değildir. Yapay olarak üretilen taşlar ise daha ağır bir yapıya sahip olabilmektedir. Aslında oltu taşlarını sahtelerinden ayırt etmek kişilerin düşündüğü kadar da zor değildir. Taşın özünde fosilleşmiş ağaç kökü vardır. Bu doğrultuda gerçek oltu taşını anlamak için öncelikle elinde ki tesbihin bir taşını hafif bir şekilde kazıyın. Sıfır zımpara ile teşbihe zarar gelmeyecek şekilde sürtün. Eğer tesbih kahverengi ile siyah arasında bir toz bırakıyorsa bu toz oltudur. Bir diğer yöntem ise iğnenin bir ucunu ateşte ısıtarak teşbihin taşına değdirmektir. Taşa biraz basınç uygulaması yapın. İğne teşbihin tanesine belirli bir dereceye kadar batıyorsa bu taş oltu taşı değildir. Oltu taşının hiçbir şekilde delinmemesi gerekir. Bunun yanı sıra taş yakıldığında da herhangi bir koku ya da yanıt meydana gelmemesi gerekir. Oysa ki plastik ya da polyester teşbihlerde çakmak ile yakılması durumunda naylon ve plastik yanık kokusu ortaya çıkar.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 0

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir