Oltu Taşı Tesbih

Erzurum Oltu ve Gürcistan Oltu

Erzurum Oltu

Oltu taşı ve özellikle de Erzurum Oltu taşı satın almak pek çok aksesuar sever için oldukça önemli deneyimlerden bir tanesidir. Bu deneyimi kusursuz bir noktaya taşımak adına dikkatli olunması gerekirken karşılaşılabilecek olan riskleri de minimize etmek şarttır. Peki, Oltu konusunda orijinal olmayan seçimler ile karşı karşıya kalmamak adına neler yapılmalıdır? Gelin hep birlikte Oltu ile ilgili detaylara yakından bir göz atalım!

Oltu taşı, Erzurum’un Oltu ilçesinde çıkarılan ve linyit türevi bir madde olarak bilinen değerli taşlar arasındadır. Bu taşın oldukça değerli olması nedeni ile tesbih başta olmak üzere farklı aksesuarlarda kullanıldığı bilinir. Tesbihin yanı sıra yüzük, kolye ve küpe gibi seçeneklerde de tercih edilebilecek olan Oltu orijinalliği konusunda şüphe duyulan bir üründür. Zira talebin çok yoğun olduğu bu taşta kötü niyetli kimselerin kar elde etmek amacı ile sahte ürün ürettikleri bilinir. Bunların başında da Gürcistan Oltu taşı gelir.

Gürcistan Oltu Taşı Nedir?

Gürcistan ve Rusya bölgelerinde çıkarılan Oltu benzeri taşlar son dönemde tesbih severlerin hayallerini yıkar. Çünkü bu taşlar görsel açıdan Erzurum Oltu taşına çok benzer. Bu noktada tesbihin orijinalliğini ayırt edemeyen pek çok tesbih kullanıcısı aldatıldığını çok sonra anlar. Bu açıklamadan da yola çıkarak ifade edilebileceği üzere Gürcistan Oltu taşı; Erzurum Oltu taşına benzer özellikler gösteren ama replikası olarak değerlendirilen bir seçenektir. Bu nedenle tesbih alırken amacınız orijinal Oltu almak ise Gürcistan Oltu’dan uzak durmalısınız.

Görsel anlamda ayırt etmenin neredeyse imkânsız olduğu bu iki taş arasındaki farkı anlamak için profesyonel bir tesbih koleksiyoneri olmanıza gerek yok! İki taş arasındaki farklılıkları sizlere açıkladıktan sonra kolayca orijinal bir seçenekten yararlanabileceksiniz. İşte Erzurum Oltu taşının orijinal olduğunu kanıtlayan özellikler!

Oltu Taşı Parlaklığı

Erzurum Oltu adı da verilen Oltu taşının en önemli özelliklerinden bir tanesi kullanıldıkça parlamasıdır. Yani bir tesbih satın aldığınızda tesbih hiç kullanılmamışsa ve parlaksa bu konuda şüphe duymanız gerekir. Çünkü Oltu taşı parlaklığını elden aldığı nem ile kazanır. Bu durumda biraz daha araştırma yapmanız önerilir.

Oltu Taşı Sesi

Oltu taşı satın almak isteyen kimselerin orijinal Erzurum Oltu taşı bulma hayallerinde önemli bir nokta da tesbihin çıkardığı sestir. Bir zemine bırakıldığında kendine has sesi olan Oltu taşı çok yumuşak ya da çok tok bir ses çıkarmaz. Bu durumda tesbihi bir zemine bırakın ve çıkardığı sesi dinleyin eğer ses sizi tatmin etmiyorsa bu tesbih Gürcistan Oltusu olabilir.

Oltu Taşı Yanar

Gürcistan Oltu taşı satın almamak adına dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi de Erzurum Oltu taşı yanar mı yanmaz mı konusudur. Hakiki Erzurum Oltu taşı isli bir duman çıkararak yanar. Yani Oltu taşı yanmaz konusu bir şehir efsanesidir.

Oltu Taşı Alışverişinizi Güvenilir Adresten Yapın

Erzurum Oltu satın alırken ne kadar dikkat etseniz de sizi aldatmaya çalışan çok satıcı ile karşılaşırsınız. Bu durumu tersine çevirmek adına yapmanız gereken tek şey oltutasitesbihi.com ayrıcalıklarından yararlanmak olacaktır.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 0

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir